اسید لینولئیک کونژوگه، به عنوان CLA شناخته می شود. مکملی است که بعضی افراد برای کاهش وزن سریعتر مصرف می کنند. این یک عنصر رایج در بسیاری از مکمل های کاهش وزن است که شما تبلیغ آن را بصورت آنلاین و در فروشگاه ها می بینید.

اما آیا مکمل CLA برای هدف کاهش وزن ارزشمند است؟ قبل از خرید، باید در مورد نتایج کاهش وزن ناشی از CLA  در مطالعات علمی و مزایای بالقوه و ضعف این مکمل اطلاعات بیشتری کسب کنید.

CLA  چیست؟

اسید لینولئیک یک اسید چرب ضروری است. اسیدهای چرب ضروری چربی ای هستند که بدن شما برای سلامتی به آن نیاز دارد، اما از آنجا که بدن شما آنها را نمی سازد، شما باید آنها را از مواد غذایی که می خورید دریافت کنید. منابع مشترک اسید لینولئیک عبارتند از گوشت گاو و محصولات لبنی.

کلمه “conjugated” به نوع پیوند بین مولکول اشاره دارد. برخی محققان معتقدند که رژیم غذایی حیوانات، سن، نژاد و دیگر عوامل فصلی ممکن است بر میزان چربی CLA در غذای مصرفی تأثیر بگذارد.

اما اگر بخشی از رژیم غذایی تان را گوشت گاو و لبنیات تشکیل دهد، چه؟ بسیاری از کارشناسان معتقدند شواهد کافی برای حمایت از مصرف مکمل اسید لینولئیک برای سلامت خوب وجود ندارد حتی اگر از مواد غذایی که می خورید کافی نباشد. اما در مورد مصرف آن برای کاهش وزن چه باید کرد؟

مکمل سی ای ال

نتایج کاهش وزن ناشی از مصرف CLA

بسیاری از تبلیغات از مصرف مکمل های CLA می گویند اثبات علمی وجود دارد که اسید لینولئیک کونژوگه به شما کمک می کند تا چربی سوزی بیشتری داشته باشید و لاغر شوید. تبلیغات لزوما نادرست است. اما منابع معمولا به شما نمی گویند چقدر از وزن از دست می دهید. و این چیزی است که شما را دچار سردرگمی می کند.

برخی مطالعات بسیار امیدوار کننده ای وجود دارد که نشان می دهد CLA می تواند ترکیب بدن و کاهش وزن را بهبود بخشد. اما بسیاری از مطالعات اولیه روی موش انجام شده است. برخی نیز در خوک ها انجام شده است. هنگامی که محققان آزمایشی مشابه را روی انسان انجام دادند، نتایج به دست نیامد.

مطالعاتی که کاهش وزن را در انسان نشان دادند، میزان کاهش وزن با CLA نسبتا کم است. به عنوان مثال، یک مطالعه منتشر شده در نشریه Nutrition نشان داد که طی یک دوره ۱۲ هفته ای، افرادی که CLA مصرف کرده بودند حدود یک پوند بیشتر از افرادی که CLA مصرف نمی کردند، کاهش وزن داشتند. این کمتر از یک دهم پوند در هفته است. کاهش درصد چربی بدن نیز بسیار کم بود. افرادی که  مکمل CLAمصرف کردند کاهش چربی بدنی کمتر از یک درصد در مقایسه با افرادی که مکمل مصرف نکردند، داشتند.

مطالعات دیگر نتایج مشابهی داشتند. در گزارش اخیر دیگری، محققان نتایج هجده مطالعه را که شرکت کنندگان مکمل CLA را برای یک دوره طولانی مدت (۶ ماه تا ۲ سال) دریافت کردند، ارزیابی کردند. دانشمندان گزارش دادند که به طور متوسط ​​افرادی که مکمل CLA مصرف کرده اند، چربی بیشتری را نسبت به افرادی که CLA مصرف نمی کنند از دست دادند، اما این کاهش چربی کمتر از یک چهارم پوند در هفته بود.

همچنین مطالعات بسیاری وجود دارد که نشان می دهد هیچ کاهش وزن در طولانی مدت و / یا از دست دادن چربی در نمونه های انسانی وجود ندارد.

هزینه مکمل CLA

همانطور که در بیشتر قرص ها و مکمل های رژیم غذایی، شما می توانید طیف گسترده ای از قیمت برای مکمل های اسید لینولئیک ونژوگه ببینید. شما بطری های قرص ۹۰ تایی را فقط با قیمت ۱۵ دلار آنلاین خواهید دید. همچنین می توانید بطری های مشابه با مارک های معتبر را با قیمت ۵۰ دلار یا بیشتر ببینید.

عوارض و خطرات جانبی CLA

با توجه به چندین منبع پزشکی، خطراتی مربوط به مصرف این قرصهای رژیم غذایی وجود دارد. هر دو مرکز NYU و Memorial Sloan Kettering Cancer گزارش می کنند که مصرف مکمل اسید لینولئیک ممکن است مقاومت به انسولین را افزایش دهد. این می تواند نگرانی جدی برای افراد مبتلا به دیابت یا پیش دیابت باشد. همچنین برخی از افرادی که مکمل های CLA استفاده می کنند گزارش داده اند که میزان کلسترول HDL کاهش می یابد. HDL چیزی است که ما به عنوان کلسترول “خوب”  می شناسیم، بنابراین کاهش HDL چیز خوبی نیست.

نتیجه گیری

این که آیا شما یک مکمل اسید لینولئیک کونژوگه را مصرف می کنید یا نه،. اما  قبل از خرید اطمینان حاصل کنید ، حقایق واقعی را درک کنید. احتمالی وجود دارد که اسید لینولئیک کونژوگه به ​​کاهش وزن کمک می کند، اما احتمال دارد که تفاوت قابل ملاحظه ای در کاهش وزن نداشته باشد. برای اطمینان از اینکه مصرف قرص برای شما خطری ندارد، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید، سپس تصمیم بگیرید که بر اساس واقعیت است. استفاده از قرص مکمل بدن آگاهی می تواند ضررهای جبران ناپذیری به شما وارد کند بحث اهش وزن و تناسب اندام علاقه مندان زیادی دارد سعی کنید واقع بینانه این هدف رو دنبال کنید اگر واقعا به دنبال کاهش وزن اصولی و بی خطر هستید میتوانید با تیم کارشناسان فیت هلس در تماس باشید تا شما را راهنمایی کنند.

ترجمه و تعدیل: مجتبی حسنی سنگانی / فیزیولوژیست ورزشی

ارسال نظر