آیا هورمونی است که بطور طبیعی باعث رشد و پیشرفت شود و رویای رژیم غذایی باشد؟

تلاش برای راه حل کاهش وزن آسان، برخی از افراد را به مصرف هورمون رشد انسانی در قرص ها، پودر ها و تزریقات تشویق می کند. مطالعات خیلی کمی، تزریق هورمون رشد به کاهش چربی و افزایش عضله مربوط دانسته اند. اما تغییرات دیده شده حداقل بوده است. در حالی که خطرات و عوارض جانبی بالقوه آن بیان نشده است. کارشناسان هشدار می دهند که هورمون رشد انسانی برای کاهش وزن توسط اداره غذا و دارو تایید نشده است.

هورمون رشد چگونه کار می کند

هورمون رشد توسط غده هیپوفیز تولید می شود تا رشد و تکامل کودکان را تامین کند. همچنین در طول زندگی برخی از عملکردهایی مانند ترمیم بافت، رشد عضلات، عملکرد مغز، انرژی و سوخت وساز بدن را حفظ می کند.

اوج تولید هورمون رشد در سال های نوجوانی است و با افزایش سن کاهش می یابد. مطالعات نشان داده اند که بزرگسالان چاق دارای مقدار پایین تری هورمون رشد در مقایسه با بزرگسالان با وزن طبیعی هستند. این مقدار پایین تر هورمون رشد در برخی افراد این را وانمود می کند که آیا افزایش هورمون رشد می تواند باعث کاهش وزن شود، به ویژه در افراد چاق. هورمون رشد نیز به عنوان یک عضله ساز شهرت یافته است و استفاده از آن در المپیک و دیگر ورزش ها ممنوع است. با این حال، شواهد جامعی وجود دارد که می تواند عملکرد ورزشی را افزایش دهد.

تحقیقات اولیه در مورد هورمون رشد جالب توجه است

علاقه به استفاده از هورمون رشد برای کاهش وزن ناشی از مطالعه مجله پزشکی نیوانگلند ۱۹۹۰ است که نشان می دهد تزریق هورمون رشد منجر به افزایش ۸٫۸٪ در توده عضلانی و ۱۴٪ کاهش چربی بدن بدون تغییر در رژیم غذایی و ورزش شده است. اگر چه این مطالعه به نظر می رسد امیدوار کننده است، اما بسیاری از مطالعات بعد از این مطالعه مزایایی نشان نداده اند.

در ماه مارس سال ۲۰۰۳، مجله پزشکی نیوانگلند سوء استفاده از مطالعه  ۱۹۹۰ محکوم کرد و اشاره کرد گزارش های بعدی هیچ دلیلی برای خوش بین بودن ندارند. با این وجود، مطالعه سال ۱۹۹۰ هنوز برای ترویج فروش اینترنت هورمون رشد برای کاهش وزن استفاده می شود.

تغییرات کوچک، اما بدون کاهش وزن

هنگامی که بزرگسالان مبتلا به کمبود هورمون ناشی از بیماری هیپوفیز هورمون رشد جایگزین را دریافت کردند، ترکیب بدن، توده استخوان و توده عضلانی افزایش یافت و ذخایر چربی کاهش یافت.

دکتر Nicholas Tritos به همراه یک تحلیلگر ارزیابی اثربخشی هورمون رشد بر کاهش وزن در افراد چاق می گوید، هورمون رشد باعث کاهش وزن در افراد چاق نمی شود. نتایج ما نشان داد که بهبود کمی در ترکیب بدن، کاهش کمی در چربی بدن و افزایش توده عضلانی داشته است اما در تعادل و وزن تغییر نکرده است. تغییرات قابل توجه بیشتر زمانی رخ می دهد که یک فرد کمبود هورمون رشد ناشی از بیماری هیپوفیز داشته باشد. مطالعه دیگری نشان داد که درمان با هورمون رشد با کاهش اندک چربی و افزایش وزن بدون چربی همراه است، اما هیچ تغییری در وزن بدن ندارد.

محققان نتیجه گرفتند که هورمون رشد یک درمان موثر در افراد چاق نیست و مطالعات بیشتری در این زمینه لازم است. علاوه بر این، انجمن آمریکایی غدد درون ریز پزشکی، هشدار داده است که استفاده از هورمون رشد برای بیماران چاق توصیه نمی شود.

قرص و پودر: خطرناک و گران قیمت است

هورمون رشد به شکل تزریقی، معمولا یک بار در هفته تجویز می شود و فقط با نسخه پزشک مجاز است. تزریق سوما یا هورمون رشد برای درمان بزرگسالان و کودکانی است که مبتلا به کمبود هورمون رشد هستند، برای افرادی که تحت پیوند عضو قرار دارند و برای تحلیل رفتن عضلات ناشی از  بیماری ایدز تجویز می شود.

شرکت های بازاریابی قرص ها و پودرهای هورمون رشد ادعا می کنند محصولاتشان اثرات مشابهی با شکل تزریق دارند. اما دکتر Tritos هشدار می دهد که هورمون رشد تنها بصورت تزریق موثر است.

او می گوید: هورمون رشد پروتئینی است که در معده تجزیه می شود، مگر اینکه تزریق شود. علاوه بر این، هر دارویی که توسط FDA مورد آزمایش یا تایید قرار نگرفته است، خطرناک است. چرا که ناشناخته است و ایمن نیست. FDA  هورمون رشد را به دلایل مختلف برای کاهش وزن تایید نکرده است.

هزینه (حدود ۱۰۰۰ دلار در هر ماه)

افزایش احتمالی مقاومت انسولین

سایر عوارض جانبی و عدم وجود مطالعات ایمنی طولانی مدت

بزرگسالان سالم که هورمون رشد مصرف می کنند، خود را در معرض خطر درد مفصلی و عضلانی، تورم در سینه ها و پاها، سندرم تونل کارپل و مقاومت به انسولین قرار می دهند. در سالمندان این علائم وخیم تر هستند.

نتیجه گیری

استفاده از هورمون رشد برای کاهش وزن، ساخت عضلات، و یا ضد پیری بحث برانگیز است. اعتقاد بر این است که تزریق هورمون رشد باعث کاهش ذخیره چربی و افزایش رشد عضلات می شود، اما مطالعات نشان داده اند که این دارو به عنوان یک کاهنده وزن مناسب و ایمن نیست. تا زمانی که تحقیقات بیشتری نشان دهندۀ ایمنی و اثربخشی طولانی مدت استفاده از هورمون رشد برای کاهش وزن باشد، لازم است از آن اجتناب شود.

متاسفانه، زمانی که وزن خود را کاهش می دهید هیچ گلوله جادویی وجود ندارد. کاهش وزن سالم به معنای مصرف کالری کمتر همراه  بافعالیت بدنی است. هر اطلاع رسانی در سایت فیت هلس می شود به این معنی نیست که شما این قرص یا دارو را مصرف کنید. بیشتر جنبه اطلاع رسانی دارد برای مشاوره ورزشی و تجویز تمرین می توانید با کارشناسان فیت هلس در تماس باشید.

ترجمه و تعدیل : مجتبی حسنی سنگانی / فیزیولوژیست ورزشی

منبع: webmd

ارسال نظر