menusearch
fithealth.ir

۵ دلیل افزایش وزن با فعالیت ورزشی

جستجو
چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۳:۱:۳۴
۱۳۹۹/۳/۷ چهارشنبه
(3)
(0)
۵ دلیل افزایش وزن با فعالیت ورزشی
۵ دلیل افزایش وزن با فعالیت ورزشی

 

اگر برنامه ورزشی ویژه کاهش وزن را شروع کردیده اید و وزن تان بالا رفته است بدانید تنها این مورد برای شما نیست.آیا واقعا چربی ذخیره می کنید.گام اول این است که تعیین کنید که شما  چربی، عضله یا آب زیاد می کنید.

عضله چگال تر از چربی است، اما فضای کمتری دارد. این بدان معنی است که اگر عضله به دست آورید، وزن تان بالا می رود و  این برای بسیاری از ما عادی است، حتی اگر ما وزن کم نکنیم.

یکی دیگر از دلایل اضافه وزن، احتباس آب است. نظریه ای وجود دارد که بدن هنگام تمرین، آب را ، نه تنها به عنوان بخشی از فرآیند بهبودی، بلکه به عنوان روشی برای رساندن گلیکوژن به بدن به روش کارآمدتر حفظ می کند. این سیستم سوختی کارآمدتر به این معنی است که شما ممکن است چندین کیلو اضافی آب حمل کنید.

در هر صورت، وزن معیار خوبی نیست و همیشه بهترین راه اندازه گیری پیشرفت نیست. یکی از گزینه ها این است که حداقل برای مدت کوتاهی وزن تان را فراموش کنید همراه یک مربی در باشگاه تمرین کنید. اما اگر این گزینه خوبی نیست، اندازه گیری در مناطق مختلف بدن به طور منظم انجام دهید. اگر شما اینچ هایی از دست دادید ، شما در مسیر درست هستید.

اگر خودتان را از راه های مختلف اندازه گیری کرده اید و متوجه شده اید که شما در مسیر اشتباه قرار گرفته اید، زمان زیادی را صرف خواهید کرد تا از احتمالات زیر استفاده کنید: ممکن است نیاز به تغییراتی کوچک در رژیم غذایی خود داشته باشید تا نتایج بهتری بگیرید.

دلایلی که ممکن است وزن تان افزایش یابد.

 خوردن بیش از حد کالری

ممکن است بعید به نظر آید، اما بعضی اوقات پس از شروع تمرین، غذای بیشتری برای جبران سوزاندن کالری اضافی می خوریم. اکثر  فکر می کنیم که  یک رژیم غذایی سالم و کم کالری را می خوریم، مگر اینکه شما یک دفتر خاطرات غذایی داشته باشید، وگرنه نمی دانید ک واقعا چقدر کالری می خورید.

اکثر مردم هنگامی که شروع به نگاه کردن مجله می کنند و شروع به اضافه کردن کالری می کنند شگفت زده هستند. این بیش از تصورات شان است. حداقل یک هفته  دفترچه غذایی را نگه دارید و یا از یک سایت پیگیری آنلاین مانند FitWatch استفاده کنید تا احساس کنید چقدر و چه مقدار غذا می خورید.

اگر این مقدار زیاد باشد، می توانید تغییراتی در رژیم غذایی تان داشته باشید و سعی کنید از ذهنیتی که می گوید شما می توانید هر آنچه که می خواهید بخورید زیرا تمرین زیاد انجام می دهید، پرهیز کنید. برای  کاهش وزن، هنوز هم باید کالری خود را کنترل کنید.

نخوردن کالری کافی

این ممکن است برخلاف شهود عقلانی باشد اما خوردن کالری بسیار کم می تواند تلاش های شما را برای از دست دادن چربی از بین ببرد. کتی لومان، متخصص تغذیه و خالق NutriFit!  می گوید: “… اگر محدودیت کالری زیاد باشد، بدن می تواند با کاهش  سوخت و ساز بدن با آن  مقابله کند.” حتما کالری کافی برای حفظ بدن خود داشته باشید، به ویژه اگر فعالیت خود را افزایش داده اید

زمان پاسخ بدن تان نیست

چون شما شروع به ورزش می کنید، همیشه بدان معنی نیست که بدن به سرعت به آن پاسخ دهد.

همانطور که کتی لمنان می گوید “… در بعضی موارد بدن نیاز به نوعی” کالیبراسیون “خود دارد. افزایش فعالیت و عادات غذایی جدید، مانند مصرف کالری بیشتر یا کمتر، نیاز است تا بدن خودش را تنظیم کند

چند هفته حتی چند ماه به خودتان اجازه دهید بدن به آنچه که انجام می دهید پاسخ دهد. شما یک شبه وزن زیاد نکردید و مطمئنا هم یک شبه هم از دست نخواهید داد. و فراموش نکنید که شما مجبور هستید ورزش کنید و کالری ها را کاهش دهید تا واقعا تغییرات قابل توجهی را مشاهده کنید. به این معناست که کاهش وزن همیشه یک فرآیند خطی نیست.

هرشرایط پزشکی را رد کنید.

کسی که از مشکلات تیروئید رنج می برد، مستعد افزایش وزن و کاهش وزن است که چالش برانگیز است. اگر واقعا معتقدید که کمتر غذا می خورید و تمرین بیشتری می کنید،  کمبود کالری باید به کاهش وزن منجر شود، اکنون وقت آن رسیده که با پزشک خود مشورت کنید. آیا تیروئید شما چک شده است و با پزشک خود در مورد هر نوع دارو مصرف کننده که می تواند توانایی بدن تان را در کاهش وزن تحت تأثیر قرار دهد. مشورت کنید.

در نظر داشته باشید که سن نیز می تواند عامل کاهش آهسته وزن باشد. بزرگ شدن بدان معنی نیست که با تغییرات متابولیسم ما ، کاهش وزن سخت می شود.

 شما عضله را سریعتر از کاهش چربی بدست می آورید.
اگر به نظر می رسد پس از شروع تمرینات منظم با وزنه ، بزرگتر می شوید، ممکن است به این علت باشد که به سرعت در حال افزایش کاهش چربی بدن نیستید بلکه شما عضله می سازید این مشکلی رایج است.

ژنتیک می تواند نقش داشته باشد برخی افراد عضله سازی زاحت تر نسبت به دیگران دارند. اگر این مورد برای شما باشد، تمرین را متوقف نکنید. در عوض، شما ممکن است به سادگی برنامه خود را تنظیم کنید تا اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی ورزش هوازی را برای افزایش کاهش وزن به کار می گیرید و بر برنامه تمرینات قدرتی همراه با استقامت عضلانی تمرکز کنید و تکرارهای بین ۱۲ تا ۱۶٫را حفظ کنید.

هر چه علت افزایش وزن شماست، ورزش را رها نکنید. اغلب اوقات موقتی است اگر فقط به دنبال آن باشید و اگر این کار را نکنید، تمام وقت تمرین بزرگی را که جمع کرده اید را رها می کنید.

استخدام یک مربی یا ملاقات با متخصص تغذیه- برای کمک به تمرینات و رژیم غذایی خود را بهینه سازی کنید- در نظر بگیرید.گاهی اوقات، همه شما نیاز به چند تغییر مختلف دارید.

 

مترجم:مجتبی حسنی سنگانی (فیزیولوژیست ورزشی و مربی فیتنس)

پرسش های متداول

پرسش های متداول

هرگونه پرسش از فیت هلس در این قسمت پاسخ داده شده است