menusearch
fithealth.ir

سالمندی و معجزه فعالیت ورزشی

جستجو
چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۳:۳۲:۴۷
۱۳۹۹/۳/۱۴ چهارشنبه
(0)
(0)
سالمندی و معجزه فعالیت ورزشی
سالمندی و معجزه فعالیت ورزشی

 

فعالیت ورزشی یا فعالیت بدنی یک کار جسمانی و بدنی است که شما روزانه انجام می دهید و در تمام دوران زندگی به ویژه در دوره سالمندی حائز اهمیت است. آیا شما به عنوان یک سالمند روزانه سستی و ضعف در بدنتان را احساس کرده اید. آیا از خود پرسیده اید که چرا با بالارفتن سن روزبه روز ضعیف تر می شوم و در انجام امور روزانه مستاصل و ناتوان می شوم در ادامه به این سولات پاسخ داده شده است پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.
انسان دوره های زندگی مختلفی از جمله کودکی ، نوجوانی ، جوانی ، بزرگسالی و سالمندی را تجربه می کند و هر دوره نیاز خاص خودش را دارد. دوره کودکی، نوجوانی و جوانی دروه رشدی است که انسان رشد می کند و به بالیدگی می رسد. اما با یالارفتن سن و گذشتن از بزرگسالی وارد دوره سالمندی می شوید اما من نمی خواهم اینجا سالمندی را دوره ای معرفی کنم که شاید برای خیلی از افراد دوره خوبی نباشد. همه ما این دوران را تجربه می کنیم اما می توان این دوره را متفاوت از دیگران تجربه کرد. اتفاقا بر عکس می توان این دوره از زندگی را چنان سرخوش زندگی کرد که حد و حساب ندارد. به راستی چگونه می توان به این دستاورد دست یافت.
سالمندی و بدن انسان
بدن انسان از دستگاه های گوناگونی مثل دستگاه قلبی- عروقی، دستگاه عصبی، دستگاه اسکلتی عضلانی و غیره تشکیل شده است. دستگاه های بدن همواره در طول دوره کودکی و نوجوانی رشد می کنند و از دوره بزرگسالی شروع به تحلیل رفتن می کنند، بطوریکه در دوره سالمندی این افت بیش ازقبل احساس می شود. از یک سنی به بعد توده عضلانی کاهش می یابد و چگالی و تراکم مواد معدنی استخوان کم می شود. سلول های عصبی تحلیل می روند و فرد مستعد بیماری های عصبی نظیر آلزایمر، پارکینسون و غیره می شود و در معرض بیمارهای سندرم متابولیکی (چاقی، دیابت، پرفشارخونی ) می شود. چون دستگاه عصبی به عضلات فرمان می دهد، ازبین رفتن عضلات به مثابه از دست رفتن و تحلیل سلول های عصبی است همه دستگاه های بدن به همدیگر مرتبط اند و با سبک زندگی غیرفعال تمام دستگاه های بدن با همدیگر دچار تحلیل فیزیولوژیکی می شوند. اما به راستی راهی برای جلوگیری از این پسرفت فیزیولوژیکی بدن وجود دارد. پاسخ من به شما بله است. یکی از بهترین راه ها که می توان معجزه سالمندی نامید، انجام فعالیت ورزشی است.
فعالیت ورزشی و بدن انسان
یکی از راه های جلوگیری از فرایند سالمندی و پیری سبک زندگی فعال و انجام فعالیت ورزشی است. شاید بپرسید چگونه فعالیت ورزشی می تواند از روند پیری و سالمندی جلوگیری کند. شما با کوچکترین فعالیت بدنی تمام دستگاه های بدن را به چالش می کشید و تمام دستگاه ها سعی می کنند تا نیاز فعالیت ورزشی را تامین کنند و به تدریج با فعالیت ورزشی سازگار می شوند و تقویت می شوند. انجام فعالیت ورزشی نظیر فعالیت های قدرتی مثل کار با وزنه در زمان سالمندی بسیار مفید است و روند تحلیل عضلانی و بقیه دستگاه های بدن را کند می کند و باعث شادی ونشاط می شود.
شما کدام یک از سالمندی را دارید؟
شاید خیلی از نزدیکان خود را دیده اید با اینکه سن تقویمی بسیار کمی دارند، اما توان انجام کارهای روزمره زندگی را ندارند و دارای شادی و نشاط کافی نیستند. اما برعکس خیلی افراد هستند با اینکه سن تقویمی زیادی دارند، همپای یک جوان، تمام کارهای روزمره خود را به راحتی انجام می دهند و وابستگی به کسی ندارند. اما تفاوت این دو چیست؟  سبک زندگی فعال این تفاوت را ایجاد می کند. فردی که فعال است و فعالیت ورزشی انجام می دهد به لحاظ فیزیولوژیکی سن کمی دارد با اینکه سالمند است اما فردی که سبک زندگی غیرفعال دارد و فعالیتی انجام نمی دهد با سن خیلی کم، پیر و سالمند به حساب می آید.
جمع بندی
دوست خوبم که ممکن است در هر مرحله از زندگی باشید این مرحله از زندگی اگر با سبک زندگی فعال همراه نباشد ممکن است سالمندی زودرس باشد. پس فرقی نمی کند تو چه سنی قرار دارید. چه خوب است که فعالیت ورزشی انجام دهید پس هیچ وقت برای شروع دیر نیست و سالمندی هم می تواند دوره بسیار خوبی توام با شادی و نشاط باشد. اگر دوست دارید از جمله افرادی باشید که دوران پیری و سالمندی بدون دغدغه داشته باشید از همین الان  فعالیت ورزشی را شروع کنید. نکته ای که مهم است این است که باید فعالیت ورزشی مناسب انجام دهید. یعنی اینکه شدت و حجم فعالیت ورزشی مناسب سن و وضعیت فیزیولوژیکی تان باشد. پس به این نتیجه رسیدیم در هرسنی می توان به خوبی زندگی و سن تقویمی صرفا یک عدد است و به راستی که فعالیت ورزشی یک معجزه است.
نویسنده: مجتبی حسنی سنگانی (فیزیولوژیست ورزشی و مربی فیتنس)
برای مشاوره وتجویز تمرین می توانید از طریق واتس آپ ، تلفنی و تلگرام با شماره 09330544059 با بنده در در تماس باشید.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر

پرسش های متداول

پرسش های متداول

هرگونه پرسش از فیت هلس در این قسمت پاسخ داده شده است